Czas na zmiany – nowoczesne technologie wentylacji w domu

 

Tak jak w każdej dziedzinie, tak również i w systemach wentylacji, przyszedł już czas na znaczące zmiany. Wprost z Zachodu do naszego kraju zaczęły napływać nowe rozwiązania – tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej ustępuje miejsca systemom wentylacji mechanicznej, takim jak rekuperacja. Przy zastosowaniu takich systemów bardzo ważny jest wybór odpowiedniego gruntowego wymiennika ciepła, które to, jak twierdzi specjalista z http://www.wojwent.com/gruntowe-wymienniki-ciepla , są podstawą do poprawnego działania systemu.

 

 

Praca gruntowych wymienników ciepła bazuje się nie tylko na wspomaganiu systemu wentylacji, ale również na regulacji temperatury w mieszkaniu. Systemy mechaniczne są w większej części systemami dwukanałowymi, co znaczy, że powietrze odprowadzane z domu nie miesza się z czystym powietrzem doprowadzanym do domu. Dzięki pracy gruntowych wymienników ciepła możliwe jest również kompleksowe oczyszczenie powietrza – w urządzeniu można zainstalować dodatkowe filtry, które pozbędą się pyłów zanieczyszczeń z powietrza. Systemy tego rodzaju nie tylko dają wolną rękę mieszkańcom co do kontroli trybu pracy, ale również są w pewien sposób energooszczędne – w gruntowych wymiennikach ciepła zatrzymane zostaje ciepło z powietrza usuwanego i przekazane zostaje do powietrza czystego. Z tego też powodu rozwiązanie z zastosowaniem gruntowych wymienników ciepła polecane jest w nowym budownictwie, gdzie okna i drzwi są szczególnie szczelne.

 

Gruntowe wymienniki ciepła pracują cicho i nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej, nie są więc drogie w utrzymaniu.


Systemy tego rodzaju uważane są również za bardzo nieuciążliwe: gruntowe wymienniki ciepła pracują cicho i nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej, nie są więc drogie w utrzymaniu.